Som personal är ditt bemötande och förhållningssätt i mötet med personer som har funktionshinder avgörande när det gäller utveckling av svåra beteenden som självskadande beteende, aggressivt beteende och passivt beteende. För att kunna erbjuda hög kvalitet är det centralt att all personal arbetar evidensbaserat, har god funktionshinderkunskap, en gemensam bemötandemodell och kunskap i tillämpad beteendeanalys.
Utbildningen ska bidra till att personer i närmiljön har den kunskap och kompetens som behövs för att bemöta de svårigheter som funktionshindret kan medföra. Under dagen går vi igenom alltifrån inlärningsteori och PBS – Positive Behavior Support till autentiska fallbeskrivningar.
Målgrupp
Personal vid kommunala och privata gruppboenden, korttidshem, dagligverksamheter och andra miljöer där man arbetar med personer med funktionshinder.
Innehåll
- Att förstå och förebygga beteendeproblem
- Inlärningsteori
- TBA – Tillämpad beteendeanalys för att förstå och förändra beteenden
- PBS – Positive Behavior Support
- Arbetsgruppen – enas om gemensam problemformulering och skapa gemensamma mål
- Motivation
- Sociala berättelser – Seriesamtal
- Autentiska fallbeskrivningar
Arbetsformer
Utbildningen innehåller teori varvat med fallbeskrivningar, praktiska övningar och erfarenhetsutbyte.
Omfattning
Utbildningen omfattar 1 dag, men kan utformas utifrån behov och önskemål.